LEGO Technic #42002 apskats - kuteris uz gaisa spilvena

Produkta grupa: Technic
Izlaiduma gads: 2013
Komplekta svars (g): 270
Kastes izmēri (cm): 26 x 14 x 4.6
Paredzētais vecums: 8 - 14
Kopējais detaļu skaits: 170

Iepakojums un instrukcijas:

2013.g. iezīmējies ar trim pārmaiņām – pirmā ir, ka turpmāk modeļu numurs būs piecu ciparu un tehnikas sērijai tas būs 42xxx. Uz kastes priekšpuses ir primārais modelis, aizmugurē – alternatīvais modelis, šim modelim tā ir propellera lidmašīna – interesanti, ka ir parādījusies norāde, ka lidmašīnu var uztaisīt no pamatmodeļa, man tas šķiet pašsaprotami – tas taču ir LEGO! Pamatmodeļa funkcijas ir parādītas kastes stūrī – no attēla var noprast, ka rotē propellers un kustās cilindri, bet kā tas tiek panākts – tas jānoskaidro modeli uzbūvējot. Kastes virspusē ir tradicionālais attēls ar kādu detaļu mērogā 1:1. 

Otrs pārmaiņa ir, ka iepakojumi ir kļuvuši mazāki. Šis modelītis ir vienā cenu un detaļu skaita kategorijā ar pagājušā gada komplektu #9391 kāpurķēžu krānu. Jaunā kaste ir tikpat bieza, tikpat gara, bet zemāka. Tādā veidā LEGO cenšas saudzēt vidi tērējot mazāk materiāla iepakojumam.

Uz kastes norādītais mazākais ieteicamais vecums ir 8 gadi, kas šķiet adekvāts slieksnis – diemžēl man nav pie rokas 8-gadīga bērna, lai par to pārliecinātos :)

Atverot kasti tajā atrodam trīs maisiņus ar detaļām – divi ar lielākām, viens ar mazākām un viena sudrabotā lokanā caurulīte, kas nav iepakota maisiņā, kā arī divi instrukciju bukleti un liela uzlīmju lapa. Jāatzīst, ka es jau pirms komplekta izpakošanas esmu nolēmis uzlīmes šim modelim nelikt – man, kā pieaugušam LEGO fanam ir svarīga iespēja detaļas izmantot atkārtoti un uzlīmju uzlīmēšana šo iespēju ļoti samazina. Man šķiet, ka uzlīmes šim modelim piestāvētu, bet es tieku pāri šim kārdinājumam un uzlīmes atstāju uz lapas.

Detaļas:

Komplekta detaļas izvērsti redzamas šeit:

Priecē, ka komplektā zem 200 detaļām ir veseli 6 jauki, melni paneļi... , kuri lieti noderēs kādā no lieliskajiem no Crowkillers vai Nathaniel Kuipers lieliskajiem modeļiem. Konkrēti manā gadījumā tas būs Nataniela Ford Mustang , esmu jau iegādājies instrukcijas :). No citām detaļām jāpiemin arī četri trijstūri  , un divi vērtīgie (ap 50 sant.gabalā), tapu leņķi .

Zobrati gan tikai pieci... tas nozīmē, ka nekādi lielie mehānismi šeit nebūs - trīs dubultkoniskie 12 zobu (12Zdk) , viens koniskais 20 zobu (20Zk) , un viens dubultkoniskais 20 zobu (20Zdk) .

Koniskie zobrati man ļoti patīk, tie ir izturīgāki un ar mazāku šķērskustību amplitūdu, kā parastie zobrati. Bet kā jau minēju - žēl, ka tik maz, jo Technic komplektos tieši zobratu skaits parasti nosaka modeļa sarežģītību.

Vēl ir vērts pieminēt divus cilindru blokus  (protams, ir arī paši cilindri), retāk sastopamo sarkano ass uzmavu un tāpat dzeltenās pusuzmavas  .

Detaļu jūklī ir arī jaunas detaļas – tā piemēram, sudrabotās lokanās caurulītes ir pieejamas tikai šajā modelītī, savukārt ¾ tapas turpmāk acīmredzot būs nevis tumši pelēkas, bet gan bēšīgas.

Tā kā modeļa cena dažos interneta veikalos ir sākot no ~10 Ls, komplekts šķiet izdevīgs pirkums, nopirkt visas detaļas Bricklink noteikti būtu dārgāk. Tiesa, modelim nav fundamentāli jaunu detaļu, kuras prasītos smagsvara faniem.

Būvēšanas process:

Modelīša būvēšana man aizņēma aptuveni 30 minūtes ar visu bildēšanu un principā nesaskāros ar grūti izpildāmiem soļiem. Instrukcijas sākas ar trešo pārmaiņu – detaļu izkārtošanas pamācība tagad ir komiksa formā ar priecīgu LEGO cilvēciņu.

Šeit var redzēt mehānismu, kas novadīs apslēpto riteņu griezi uz propelleru – starp plānajiem diskiem piestiprināts 20 zobu koniskais zobrats (20Zk), kas pēc tam būs savienots ar 12 zobu dubulto konisko zobratu (12Zdk).

Drīz ir gatava „šasija” un pēc tam jāķeras pie motora/virsbūves daļas būves, kas norit atsevišķi. Vērtīgie tapu leņķi tiek izmantoti motora daļā. Šeit jāpiebilst, ka cilindru bloka salikšana var šķist sarežģīta, bet ja precīzi sekojat instrukcijām, tad tas ir diezgan vienkārši:

 

Saliktā motora daļa visai atjautīgi jāievieto šasijā un pēc tam jāpieloka... šādas vienkāršas, bet efektīvas LEGO celtniecības metodes man vēl jāapgūst gatavojot savus modeļus.

Dažus soļus tālāk tiek uzmontēti zobrati un top skaidrs, kā tiek griezti cilindri un propellers. Tā kā propellers ir uz mazākā 12Zdk, propellers kustas ātrāk nekā cilindru bloks, jo kloķvārpsta ir savienota ar 20Zdk Modelītis jau ir gandrīz gatavs.

 

Pabeigts modelis:

Šeit bildes ar pabeigtu modelīti, manuprāt, tas izskatās diezgan elegants un reālistisks arī bez uzlīmēm – esot melns, tas atgādina kādas armijas specvienības aparātu uz gaisa spilvena. Es ar uzlīmēm aplīmēju tikai astes detaļu, jo tumši pelēkā krāsā tā leca ārā no konteksta, vērtīgos paneļus atstāju kā ir. Tas, protams, nozīmē, ka nevarēšu pārdot nelietotu uzlīmju lapu par labu cenu  www.bricklink.com, ja kādreiz izdomāšu atvērt savu veikalu.

 

Pāri paliek piecas detaļas – trīs tapiņas un divas uzmavas nestandarta (vērtīgajās) krāsās:

Modelītim ir divas funkcijas – stumjot kuģi tiek griezti apslēptie riteņi, un tāpēc griežas propellers un kustās cilindri. Modelītis labi ilustrē rotācijas kustības pārnesi starp zobratiem, jo modelīša aizmugure ir diezgan atklāta un vispār mehānisms ļauj labi novērot ass un zobratu kustību un tās sasaisti ar riteņiem.

Modelītis ripo/slīd diezgan gludi un propellera rotācija rosina vēlmi šņākt līdzi it kā modelītis tiešām trauktos pāri purvājam. Tā kā zilais vadītāja krēsls nav fiksēts, tas zvārgojas, ja braukājat kā pa stāviem kalniem. Es arī novēroju, ka šasijā apslēptie riteņi to var pagāzt uz priekšu, ja strauji mainiet braukšanas virzienu. Piefiksēju, ka ar modelīti var diezgan labi griezt „saulītes”. Jauka nianse ir pretī vadītāja sēdeklim esošais mazais mērinstrumentu panelis.

Izskatās, ka stīpa, kas aplikta propelleram, pēc ilgāka laika pozīcijā uz kuģa aizmugures, varētu arī vairs nebūt lietojama citā pozīcijā – tā ir elastīga, bet pati tā nelieksies atpakaļ, un jo ilgāk tā būs šādi saliekta, jo grūtāk būs to iztaisnot.

Šeit vēl dažas salīdzinošas bildes:

Ar iepriekšējā apskata varoni, mazo Unimog:

Ar manu "uzpumpēto" #8066:

Ar manu RC #9395 v2:

 

Alternatīvais modelis:

#42002 alternatīvais modelītis (B-modelis) ir propelleru lidmašīna. Spriežot pēc iepakojuma, kustinot propelleru, kustēsies arī motora cilindri. Alternatīvā modeļa izvēle atkal ir kaut kas savādāks nekā ierasts, bet arī diezgan loģisks, jo ar diviem plāniem riteņiem un daudziem paneļiem, neko citu laikam nevar uztaisīt. Šeit dažas bildes un būvniecības procesa, kura gaitā man diezgan ilgi netapa skaidrs, kas īsti tika būvēts un kur priekša, kur aizmugure:

 

Kopumā būves process bija diezgan vienkāršs, man prasīja vien ~20 minūtes tāpat kā pamatmodelim. Tā kā esmu uzcēlis abus modelīšus, atļaušos izteikt pieņēmumu, ka LEGO #42002 ir piemērots bērniem no 8 gadu vecuma. Es pat teiktu, ka šis ir viens no vienkāršākajiem modelīšiem, kas ir manā krājumā. Pabeigts lidaparāts izskatās šādi:

 

Jāatzīst, ka skatoties no malas, lidaparāts izskatās ļoti „pliks”. To var lieliski redzēt šajā salīdzinošajā bildē ar iepriekšējā apskata varoni - #9390 evakuatoru un LEGO cilvēciņu. Protams, komplektā nav diez ko daudz detaļu un paneļi ir izmantoti spārnos, tāpēc sāniem nekas daudz nav palicis.

Starp pāri palikušajām detaļām ir 60% zobratu, viena sija un daži nieki.

Tāpēc, ka paliek pāri lielākā daļa zobratu liek man domāt, vai projektējot šo modelīti, tam nevarēja piešķirt nopietnāku funkcionalitāti. Jo lai cik bēdīgi tas nebūtu, propellers negriežas, ja lidmašīnu stumda apkārt. Tas jāgriež ar roku, kamēr oriģinālajam modelītim šī funkcija ir visa pamatā . Protams, tas palīdz novērot tiešo saistību starp propellera griešanās ātrumu un cilindru kustību motorblokā, bet tas arī viss, to var redzēt arī pamata modelītī. Es vēlāk mēģināšu uztaisīt savienojumu ar riteņiem, lai propellers un motors kustētos lidmašīnu stumdot. Ja izdosies, ielikšu bildi.

Salīdzinošas bildes:

Un šeit atkal dažas bildes salīdzinājumam, vispirms ar nedaudz pārveidoto pagājušā gada #9394 reaktīvās lidmašīnas alternatīvo modelīti – arī propelleru lidmašīnu. Kā redzams, sarkanā #9394 komplekta lidmašīna, kas pēc detaļu skaita ir 500 detaļas pret šī komplekta 170, ir krietni, krietni lielāka, un detalizētāka, kā arī ir ar divām reālām funkcijām – fizelāžas atlocīšanu un pielocīšanu un augstuma stūres regulēšanu.

c 

Protams, arī oriģinālā #9394 propelleru lidmašīna ir „plikāka”, jo esmu šeit izmantojis vismaz 100 papildu detaļas un paneļus, lai pēc iespējas nosegtu caurumus, kas oriģinālajai lidmašīnai bija kabīnes priekšdaļā un spārnos. Skat.bildi ar oriģinālu...

 

 

 

 

 

 

Jebkurā gadījumā #9394 šķiet labāks pirkums kādam, kas vēlas LEGO® Technic lidmašīnu, tai ir jaukākas funkcijas, vairāk noderīgu detaļu un pie oficiālās cenas 35 Ls, tā nav kosmiski dārga. Man arī šķiet, ka #42002 lidmašīna neizskatās diez ko izcili, bet tas ir gaumes jautājums.

Vērtējums:

Līdzīgi, kā iepriekš - detaļu klāstu, likšanas sarežģītību, modeļu izskatu un spējas (funkcijas) vērtēju no sava - pieaugušā LEGO būvētāja skatpunkta.

Ja meklējat dāvanu bērnam, tad Jums būs noderīgs atsevišķais vērtējums - spēles vērtība, kuru centīšos noteikt pēc principa: cik daudz spēles var dabūt no apskatāmā komplekta - t.i. vai bērnam būs interesanti un viegli spēlēties, izjaukt, pārtaisīt.

Detaļu klāsts:
Sarežģītība:
Izskats:
Spējas:

Detaļas – manā skatījumā tiešām vērtīgs mazais modelis - paneļi un citas labas detaļas;
Sarežģītība - vienkārši mehānismi, vienkāršā konstrukcijā. Tiesa, vietām patīkamas un interesanta būvniecības tehnikas.
Izskats– kuģis uz gaisa spilvena ir ļoti laba izskata, bet to nevarētu teikt par lidmašīnu ;
Spējas – kuģim ir interesanta un labi strādājoša funkcija, diemžēl salīdzinot ar kuģi, lidmašīnai tās nav vispār.

Spēles vērtība:

Spēles vērtība:

Vērtējuma pamatā ir fakts, ka lai gan modelis ir ļoti viegli liekams. Tomēr es nesaskatu, ka bez esošu detaļu papildinājumiem tas būtu viegli pārveidojams kādā citā aparātā. Tas, ko es varu iedomāties ir kāds putns vai kukainis... kas īstenībā ir diezgan sarežģīta pieeja, jo LEGO tādus modeļus reti piedāvā. Tātad, ja bērnam izdodas radīt alternatīvo modeli ar strādājošu funkciju tikai no šī komplekta - viņam tiešām ir talants!

Secinājums

Kuģis uz gaisa spilvena ir ļoti labs modelis – savādāks, funkcionē labi un arī labi izskatās. Diemžēl alternatīvais modelis savas vājās funkcionalitātes dēļ pamatīgi iegāž komplektu kā tādu un tiem, kam kuģis nešķiet pievilcīgs, bet gribas lidmašīnu, es ieteiktu #9394.
Vēlos uzsvērt komplekta priekšrocību – vienkāršību. Šī iemesla dēļ, komplekts var būt lielisks pirmajai pieredzei LEGO Technic būvniecībā – es teiktu, ka 8-10 gadīgs bērns ar to tiks galā saviem spēkiem bez problēmām.
Kā pieaugušais fans es šo komplektu redzu kā lielisku papildinājumu, ja nesen esat iegādājies #9395 evakuatoru un Jums nav rezerves daļu krājumi.

#42002 būs lieliska rezerves daļu paka, lai Jūs varētu uzsākt pārveidot savu pikapu! Ja neizmantosiet uzlīmes, Jums būs vairāki papildu paneļi un sijas melnā krāsā, un, kas ir ļoti būtiski - Jūs iegūsiet divus cilindru blokus! Galvenais, kas pietrūkst #9395 modelim, ir kārtīgs V6, jo kurš gan ir redzējis amerikāņu pikapu ar V4 motoru? Tieši tāpēc divi cilindru bloki un dažas rezerves daļas no #42002 būtu tieši laikā, lai zem #9395 motora pārsega iespiestu kārtīgu V6 un veiktu citus vizuālus uzlabojumus!

Tātad – lai gan primārais modelis – kuģis uz gaisa spilvena ir diezgan lielisks, alternatīvais modelis manā skatījumā ir vājš. Tāpēc es tos pagaidām redzu kā vērtīgu detaļu krājuma papildinātāju.

Saites:

Komplekta detalizēts apraksts un apskati angļu valodā no Brickset - http://brickset.com/detail/?set=42002-1
Ja nevari atrast Latvijas veikalos vai interneta veikalos - nopērc lietotu vai detaļās no BrickLink - http://www.bricklink.com/search.asp?q=42002
Uzzini, vai Tu jau vari to salikt no saviem detaļu krājumiem Rebrickable - http://rebrickable.com/sets/42002-1/hovercraft-technic-2013
Mans Brickshelf folderis ar vairāk bildēm: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=524061