LEGO Technic #9396 apskats - glābšanas helikopters

Produkta grupa: Technic
Izlaiduma gads: 2012
Komplekta svars (g): 1710
Kastes izmēri (cm): 47.6 x 37.8 x 6.7
Paredzētais vecums: 10 - 16
Kopējais detaļu skaits: 1056

 

Mani brīdināja, ka šī modeļa salikšana man, kam tas ir pirmais  Technic, ilgs savas 10 h, kas man likās pārspīlēti, bet kad reāli sāku pieķerties pie būvēšanas sapratu, ka šis ir kaut kas pilnīgi pretējs tiem bērnības kluču komplektiņiem un kopumā (ieskaitot detaļu sašķirošanu) būvniecība ilga ~ 12 h, par ko esmu ļoti priecīgs, jo tas ir tieši tas ko es gribēju, lai ir „hard but rewarding”. Bet par visu pēc kārtas.

Iepakojums un instrukcijas:

Pirmais pārsteigums bija kaste, kad ieraudzīju to klātienē. Tā ir diezgan milzīga! (37x47x6 cm). Tā kā esmu savulaik salicis arī vienu otru līmējamo mēroga modeli (kuri starp citu mēdz pat aiziet virs LEGO® cenām, pat ar daudzreiz mazāku detaļu skaitu), pieņēmu, ka ar LEGO® TECHNIC būs līdzīgi – kaste milzīga, bet kad saliec pašu modeli tad nesaproti priekš kam kaut kam tik mazam vajag tik lielu iepakojumu. Šī LEGO® gadījumā gan biju patīkami pārsteigts par pilnīgi pretējo – salikta modeļa izmēri atbilst tam cik tas izskatās milzīgs uz kastes, kas ir tiešām ļoti respektējami – iepakojums nemelo par saturu, kā to dara piemēram čipsu pakas J. Uz kastes gan ir norādīts gatava modeļa garums 59 cm, bet to reālo izmēru dzīvē var aptvert tikai tad, kad tas ir gatavs. Uz kastes norādīts, ka modelis ir „ready fo power functions” (pats motors un baterija gan diemžēl jāpērk atsevišķā #8293 komplektā). Kastes sānos ir attēlots detaļas (plāksnes) izmērs 1:1 mērogā, savukārt aizmugurē ir parādīts kā modeli motorizēt pāris vienkāršos soļos. Tāpat parādīts B modelis – arī helikopters,  bet ļoti netipisks, ar t.s. „intermeshing” rotoriem, kas pati par sevi ir diezgan apbrīnojama tehnoloģija, un tas, ka replicēta LEGO® piedod komplektam „papildus punktus” par dizaineru izdomu. Mīnuss vienīgi tas, ka B-modeļa instrukcijas nav iekļautas komplektā, bet tās vajag lejupielādēt PDF no LEGO® mājas lapas un tas, ka no kastes nav īsti skaidrs kā motorizēt B-modeli.

Uz kastes norādīts vecums 10 – 16 g. bet šis ir kaut kas, kas man nav galīgi saprotams. Es nedomāju, ka 10 gadīgs bērns varētu salikt šo modeli bez nervu sabrukuma un salauztām detaļām, nekādi bez vecāku palīdzības. Manuprāt pareizāk būtu norādīt 16+. Tāpat īsti nesaprotu kādēļ uz kastes netiek norādīts detaļu skaits (ko, protams, var noskaidrot i-netā).

Atverot kasti mūs sagaida vesela čupa maisiņu ar detaļām. Veseli 10 maisiņi (9 + viens mazais maisiņš ar „tapiņām” iekš lielākā maisiņa) + maisiņš ar instrukcijām kurā ir arī dekāļu (uzlīmju) lapa un četras galvenā rotora lāpstiņas. Ļoti pārdomāti ka instrukcijas un rotora lāpstiņas ir ieliktas starp divām kartona plāksnēm, lai nesabojātos pārvadājot. Uzlīmju ir ļoti daudz. Maisiņi nav numurēti. Pamācību grāmatiņas ir trīs.

Detaļas:

Tā kā šis ir mans pirmais TECHNIC modelis nevaru neko īpaši pakomentēt par to cik komplektā esošās detaļas ir vērtīgas, retas utt. Kopumā man likās ļoti labi, ka ir daudz dažādu tipa detaļu. Ļoti daudz ir „tapiņu” kas visu savieno kopā. Pagāja laiks kamēr piešāvos ar tām darboties, jo viss praktiski ir atkarīgs no tapiņām. Daudz arī dažādu diametru zobratiņu, garo siju. Protams īpaši novērtēju lielās plāksnes, kuru ir daudz, bet, manuprāt varēja būt vēl vairāk, jo tās piešķir modelim smuku, gludu formu kā jau lidaparātam pienākas. Īpaši patīk, ka visas rotoru lāpstiņas ir atsevišķas „molded” detaļas, nevis kādas plāksnītes – piešķir reālismu modelim. Komplektā nāk arī vinča (striķītis, kas ir bišķi čakarīgs),  un šasiju riteņi.  Klausīju padomam un visas detaļas pirms modeļa būves sašķiroju. Ja es to nebūtu izdarījis visticamāk pazaudētu kādas sīkākās detaļas un modeļa būve aizņemtu kā minimums 3-4 dienas. Sākumā domāju, ka pietiks ar to, ka izklāšu tās pēc grupām uz galda, jo kamēr stāv maisiņos neizskatās nemaz tik daudz. Bet kad es to sāku darīt, sapratu, ka mans galds ir daudz par mazu :D, tādēļ gudri saliku tās pa trauciņiem – ļoti ērti, viss smuki uz galda saiet un nav jābaidās, ka kaut ko pazaudēšu vai no galda noslīdēs. Daudz dzeltenu un sarkanu detaļu. Anormāli daudz zilo un melno tapiņu.

Būvēšanas process:

Tā kā biju apsolījies uzrakstīt modeļa review, apņēmos cītīgi ik pa laikam nofotografēt būves procesu un progresa etapus. Lielos vilcienos to arī veicu, bet jāatzīst bija momenti kad būve aizrāva, un pavisam aizmirsās dokumentēt procesu. Mani ļoti patīkami pārsteidza, ka komplekta dizaineri ir pārdomājuši absolūti visu! Sajūta būvējot modeli, kā spēlējot šahu pret izcilu spēlētāju, kas ir izdomājis visu kādus 10 gājienus uz priekšu. Konstanti pieķēru sevi pie domas: „Pag a kāpēc šitā detaļa te nāk, nekādas loģikas – nav kļūda? „ un pēc kādām 3-4 lapām saprotu, ka viss jau izdomāts un visas „neloģiskās” kombinācijas ir ļoti loģiskas sistēmas sastāvdaļa.  Atzīšos, ka pāris momentos pieļāvu nevbie kļūdas, dēļ kurām process iekavējās. Piem. vienā momentā ievietoju nepareizā diametra melno zobratu un mierīgi būvējos tālāk, kamēr pēc kādām 7-10 lpp. saprotu, ka nekas negriežas tā kā rādīts. Eju instrukcijās atpakaļ, saprotu savu kļūdu, jaucu ārā pus mehānismu un mainu zobratu J. Kopumā būves process sarežģīts, bet pamācība ļoti skaidra un tiešām izved ļoti precīzi soli pa solim.

Jau pašā sākumā sākam būvi ar šasijas mehānismu – nice!

Ļoti patīk pilotu krēsli. Ja nemaldos šeit ir veselas 12 detaļas vienā krēslā

Priekšējās šasijas mehānisms pirmajā attēlā. Un otrajā attēlā ir viens no tiem momentiem, kad nav nekādas nojēgas kādēļ tas mehānisms pašā centrā vajadzīgs? Tas, protams vēlāk izrādās ļoti svarīgs, jo ar tā palīdzību var kontrolēt galvenā rotora „uzbrukuma leņķi”.

Helikoptera durvis – ļoti pārdomāta un vizuāli glīta konstrukcija ar logu imitāciju, un jā – pirmā reize, kur saskāros ar uzlīmēm. Īsumā – labi, ka tās ir, jo uzlīmes tišām piešķir ļoti lielu vizuālo vērtību modelim, bet daudz labāk ja šie uzraksti būtu uzprintēti uz detaļām (nav neviena printēta detaļa visā kompletā). Uzlīmes ir čakars – tās ļoti ātri līp, un pamatā ar pirmo reizi šķībi, tāpēc vairākos gadījumos nedaudz „atļukuši stūri” no atkārtotas noņemšanas, bet tas jau laikam ir vairāk manas neprasmes, ne uzlīmju kvalitātes jautājums.

Pamazām helikopteris iegūst formu, lielā mērā pateicoties ieliektajām plāksnēm. Jau atkal – daudz uzlīmju.

Šeit viena no manām vismīļākajām konstrukcijām visā modelī – instrumentu panelis. Nu kaut kas ļoti glīts, jo sevišķi dēļ izcili detalizētajām uzlīmēm. Šeit kopā ir 9 detaļas!

Tāds modelis izskatās pirmās instrukciju grāmatiņas beigās.

Otrā instrukciju grāmata sākās ar galvenā rotora konstrukciju. Jāsaka kaut kas vienreizējs, ļoti reālistisks mehānisms ar veselu čupu detaļu. Diezgan grūti saliekams turklāt. Viena no šī helikoptera visforšākajām un reālistiskākajām fīčām.

Te sākās jau paša galvenā „motora” konstrukcija. Unikāli, ka visas funkcijas kontrolē caur šiem diviem sarkanajiem cilindriem. To sapratu, protams, tikai 3 grāmatiņas pašās beigās, jo līdz tam nevarēju iedomāties kāda no tiem jēga.

Kā jau minēju, vienā momentā (nakamāja dienā – jā, modeli liku vairāk kā vienu dienu ) diezgan aizrāvos ar būvēšanu, un piemirsu fotografēt progresu, tādēļ izpaliek astes daļas, astes rotora un aizmugurējo šasiju būve (lielākā daļa 2 grāmatas (šasijas) un trešā grāmata – aste.). Tomēr, astes daļa salīdzinājumā ar pārējo modeli vienkāršāka. Prasītos, ka arī tajā būtu kāda sarkanā plāksne, kas nosegtu rāmi. Aizmugurējās šasijas gan diezgan sarežģīti un ilgi savienojams mehānisms.

Te redzama helikoptera „sirds”, jeb pulksteņa mehānisms, kas vada visas funkcijas.

Pabeigts modelis:

Šeit bildes ar pabeigtu modeli. Modelis ir absolūti milzīgs! Tādēļ to visu ir grūti nofotografēt.

Pāri paliek 9 rezerves detaļas.

Modelim ir veselas 6 funkcijas, no kurām 4 ir arī darbināmas ar motoru.   Visas funkcijas ir smuki parādītas grāmatiņā. Visas motorizējamās funkcijas ir vadāmas ar zobratu modeļa sānos, un starp funkcijām pārslēdzās ar sviriņām zem dzinēju imitācijām.

Modelim ir aizbīdāmas sānu durvis. Kā īstam helikopteram, trūkst tikai kāda mehānisma, kas tās nofiksētu – ļoti viegli virinās vaļā. Tās nav motorizējamas. Tāpat nav motorizējams arī galvenā rotora leņķa maiņas mehānisms, kas tiek veikts ar rokturīti pilotu kabīnes sānos. 

Funkcijas kas ir motorizējamas: nolaižama aizmugurējā rampa, vinčas mehānisms (neērts, smagnēji griežas), ievelkamas šasijas (ievelkas visas vienlaicīgi) un protams sinhronizēti rotējoši propeleri – kur tad nu bez tā.

Manuprāt, biški trūkst sarkano plākšņu astes daļā, kā arī grīdā aiz pirmās šasijas. Lielais caurums gan pa vidu ir domāts baterijai. Īpašs pluss par reālismu – panākts tas, ka aizmugurējā rotora griezes moments ir straujāks kā galvenajam rotoram. Rotori un šasijas funkcionē nevainojami, diemžēl nevar vienlaicīgi darbināt abus.

Funkcionalitāte bagātīga. Modelis ir pasmags un paņemt rokās to nav pārāk ērti, taču tas ir ļoti izturīgs un stabils, perfekti izskatās stāvot uz galda vai plauktā. Problēma tika ar izmēriem un jo sevišķi rotora diametru – tas aizņem ļoti daudz vietas, tā kā ja ir doma iegādāties, jārēķinās, ka nāksies atrast šim lidaparātam foršu spotu.  Ļoti patīk izvēlētais krāsu salikums – tipisks medikopters! Jo īpaši gudri ir panākta pāreja no dzeltenā uz sarkano astes daļā ar slīpajām uzlīmēm. Helikoptera kabīne ir detalizēta. Īpašs triks ir, kad ir ievilkta šasija, tad kabīnē ievelkas papildus „tapiņa” kloķītis – vizuāli kā kloķis šasijas nolaišanai – neat touch. Interesanti, ka modelī ir milzīgs daudzums zilas krāsas tapiņu, bet gatavā modelī tās ir minimāli redzamas. Varbūt prasās nedaudz vairāk plākšņu detaļu lai nosegtu jumta un astes daļu, kā arī vizuāli izceltu vinčas mehānismu, bet tā ir tīra piekasīšanās. Modelis izskatās fantastiski, un kad tiek motorizēts ir vēl divtik iespaidīgs.

Motorizācija

Modeli ir iespējams motorizēt ar detaļām no #8293  „Power Functions” komplekta. Izmantots tiek M Motors + AA Bateriju kaste (ar 6 AA baterijām) kura arī kontrolē motoru + vads un 2 zobrati. Motorizēšana ir ļoti vienkārša, un sekojot pamācībai 3 grāmatiņā ilgst pāris minūtes. Baterijas nāk apakšā, bet motors augšā pie zobratiem, un pa iekšu savienojas ar vadu.  Ar bateriju kasti un motoru helikopters kļūst jūtami smagāks, bet izskata ziņā pilnīgāks. Īpaši forša vizuālā „fīča” ir tas, ka uz bateriju kastes helikoptera apakšā deg zaļa gaismiņa, kad darbojas motors, kas piedod papildus reālismu, jo arī īstiem helikopteriem šādas gaismas ir apakšā. Par funkcionalitāti un ts. „playability”: modelis bez motora un ar motoru ir kā diena pret nakti! Visas funkcijas darbojas identiski, taču ar motoru tas notiek pats no sevis un daudz „plūdenāk” ievelkas gan šasijas, gan rampa utt. Protams , galvenais moments ir rotori – M motors perfekti tiek galā un skats ir perfekts, trūkst tikai spējas lidot :) .  Varētu vēlēties, lai rotori griežas ātrāk, bet es pieļauju, ka te ir ņemts vērā drošības moments, lai nebūtu iespējas savainoties ar propelleriem, (kam gan ir gumijoti gali). Mīnuss ir vinčas mehānisms – tam ir tendence samest diegu un ieķerties pie vinčas izlaišanas, kā arī diemžēl nav iespējams darbināt vairākas funkcijas vienlaicīgi. Bet kopumā – ja ir doma vai vērts papildus iegādāties motoru vai ne, es nedomājot izvēlos iegādes versiju, galu galā kas tas par helikopteri, kam ar roku jāgriež propelleri.

Salīdzinošas bildes:

Diemžēl man nav saglabājies neviens  LEGO®  cilvēciņš ar ko salīdzināt helikoptera izmērus, bet tas tiešām ir milzīgs, praktiski kā normāls RC helikopters. Sērkociņu kastīte mērogam attēlā.

Vērtējums:

Tā kā šis ir mans pirmais un pagaidām vienīgais LEGO® TECHNIC modelis, nebūšu īpaši objektīvs savā vērtējumā, jo vienkārši trūkst ar ko salīdzināt, bet kopumā ja man jāiesaka vai modeli ir vērts pirkt – mana atbilde ir PROTAMS!

Detaļu klāsts:
Izskats:
Spējas:

Detaļas: 9/10 – ja būtu vēl vairāk gludo plākšņu dotu 10;
Izskats: 10/10 – ļoti iespaidīgs modelis;
Spējas: 9/10 – 6 funkcijas ir ļoti daudz. Pietrūkst atveramu pilota durvju.

Secinājums:

Esmu ļoti patīkami pārsteigts par to cik modelis ir milzīgs, tehniski komplicēts un vizuāli pārdomāts – ļoti reālistisks. Šis modelis noteikti ir panācis to, ka nu man ir „āķis lūpā” un gribas vēl modeļus  Noteikti iesaku šo modeli iegādāties, ir tā vērts! Pie tam tas ir ļoti reālistisks. Dizaineri noteikti iespaidojušies no šī te:

http://best-wallpaper.net/Yellow-helicopter-rescue-flight-Canada_1920x1080.html

http://www.planesandchoppers.com/picture/number5611.asp

Saites:

Komplekta detalizēts apraksts un apskati angļu valodā no Brickset http://www.brickset.com/detail/?Set=9396-1

kā arī Eurobricks http://www.eurobricks.com/forum/index.php?showtopic=71814

Manuprāt izcils video ar build timelapse iekš Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=N6_O1y1MVmM

Modelis pieejams LV veikalos, kā arī BrickLink - http://www.bricklink.com/search.asp?itemID=110515

Uzzini, vai Tu jau vari to salikt no saviem detaļu krājumiem Rebrickable - http://rebrickable.com/sets/9396-1/helicopter-model-2012