LEGO Creator #31011 apskats - Aviācijas piedzīvojumi

Produkta grupa: Creator
Izlaiduma gads: 2013
Komplekta svars (g): 1230
Kastes izmēri (cm): 37,3 x 35 x 6,8
Paredzētais vecums: 8 - 12
Kopējais detaļu skaits: 617

Diezgan advancēts LEGO Creator sērijas komplekts, kurā kā parasti ietilps trīs ļoti atraktīvi modeļi:

  • Divvietīga sporta lidmašīnā
  • Helikopters
  • Divvietīga sporta laiva

Sākotnēji komplekts šķiet ļoti vienkāršs un ātri būvējams, taču tā nemaz nav, tāpēc nepārsteidz uz vāka redzamie paredzētā vecuma cipari. Plānotā viena vakara projekta vietā sanāca viens vakars un visa nākamā diena. Tā kā, ja kāds ir tik ļoti aizrāvies ar LEGO kā es, tad šis ir lielisks laika kavēklis veselai nedēļas nogalei un vecāki droši var mesties šajos "Aviācijas piedzīvojumos" kopā ar savām atvasēm. Šoreiz gan man meita palika tikai vērotājos, jo ātri apvēru, ka šis viņai ir vēl krietni par sarežģītu (meitai 4,5 gadi). Galvenās grūtības, kā parasti, sagādā detaļu atrašana. Šeit mans nebeidzamais iebildums LEGO Creator sērijas komplektētājiem - nu kāpēc nevar maisiņu saturu un būvēšanas procesu saskaņot kā tas ir gandrīz vai visiem citu sēriju modeļiem, proti, vispirms izliek maisiņu #1, tad #2 un tā tālāk. Creator sērijas modeļu likšanai visi maisiņi ir jāatplēs jau pie pirmajiem 10 soļiem.

Kaste un tās saturs

Šādi izskatās kaste. Tās priekšpusē galvenais modelis - divvietīgā sporta lidmašīna, paredzētais vecums (8 - 12), kā arī abi alternatīvie modeļi mazākā mērogā. Kastes aizmugurē visi trīs modeļi vienā mērogā un dažas to spējas.

Kā ierasts - Creator sērijas kastēm uz viena no sāniem ir attēlots saraksts ar visām komplekta detaļām un fragments no lidmašīnas 1:1 izmērā (šis fragments ir sporta lidmašīnas izpūtējs).

Kastē iekšā ir trīs instrukciju grāmatas (katram modelim sava), kartona instrukciju paliknis un 8 maisiņi ar detaļām.

Lidmašīnas instrukcijas pirmajā atvērumā ir attēlots, ka lidmašīna ir vissarežģītākais modelis, helikopters ir vidēji grūts un sporta laiva ir visvieglākā. Šeit es gribētu izdarīt korekcijas. Manuprāt helikopteris ir visvienkāršākais. Es gan neskaitīju, bet tīri vizuāli tam paliek pāri arī visvairāk detaļu.

Šis komplekts arī satur pāris pilnīgi jaunas detaļas, kas līdz šim nav redzētas un ir bijušas ļoti pieprasītas LEGO būvnieku vidū.
1 x 2 x 2/3 slīpais klucis ar noaapaļotu augšu . Kompletā tādas ir 3.

2 x 1 x 2/3 slīpais klucis. Tā nav unikāla detaļa šim komplektam, bet patīkami, ka aizviet biežāk šīs detaļas parādās komplektos, jo tās paver plašākas iespējas būvējot savus modeļus. Šajā komplektā ir 4 melni, 3 zili un 10 dzelteni šādi kluči.

Nav daudz, bet daudzos kompletos nav pat tik daudz un tas padara šo komplektu diezgan vērtīgu. Jāpiebilst, ka lielā daļa komplektu nav pat parasto 1 x 1 plāksnīšu. Šeit tādas ir 2 melnas, 2 caurspīdīgi zaļas, 2 caurspīdīgi sarkanas, 4 baltas un 2 dzeltenas. Un, kā vienmēr, varam rēķināties ar papildus 1 extra plāksni uz katru krāsu.

Būvēšanas process

Galvenais modelis - divvietīga sporta lidmašīna

Tālāk piedāvāju nelielu ieskatu būvēšanas procesā visiem trim modeļiem pēc kārtas. Sākam ar sarežģītāko - divvietīgu sporta lidmašīnu, kas arī ir komplekta galvenais modelis.

Pirmajos 20 soļos ir salikta daļa no lidmašīnas pamatnes un viena priekšējā šasija. Vēl viena interesanta lieta, ko varam ievērot, ja skatamies uz lidmāšinas priekšgalu (bildes stūris) - tas nav simetrisks. Ja iedomājamies, ka tās priekšgalā ir motors, tad attiecīgi motora labās puses siena ir 1 kluča biezumā, bet kreisais sāns ir 2 kluču biezumā. Gan jau vēlāk uzzināsim, kāpēc tā.

Vēl pēc 10 soļiem abas priekšējās šasijas (riteņu izlaišanas mehānisms) ir pilnībā salikts un no augšpuses jau nosegts. Bet citādi, nekas jauns nav parādījies.

Vēl pēc 12 soļiem ir skaidrs kāpēc lidmašīnas korupuss nav simetrisks. Cauri korpusam iet kaut kāds bīdāms mehānisms (bildē nav redzams - visu neatklāšu - atstāšu arī kādu pārsteiguma momentu). Pagaidām nav skaidrs, ko tas darīs, taču motora daļā redzam plāksni ar zobratiem un arī instrukcija turpinās ar kaut kādu mehānismu konstruēšanu.

55 solis - izskatās, ka kustīgā daļa, kas iet cauri korpusam kaut kādā veidā ir savienota ar propelleri. Vēl joprojām nav skaidrs, kā tas viss darbosies. Skaidrs ir viens, ka lidmašīnas korpuss sāk iegūt galējās aprises un arī pilota kabīne tuvojas nobeigumam. Būvēšanas procesā esam uzbūvējuši vēl vienu kustīgu detaļu - izskatās, ka lidmašīnas kabīnes stikla aizmugurējā daļa būs gan atverama, gan atbīdāma.

68 soļi un lidmašīnas centrālā daļa ir pabeigta. Atliek pilikt asti, spārnus un propelleri. Redzam, ka motora pārsegs ir atverams.

Vēl divi lieli soļi un spārni arī ir pielikti klāt. Nav pamata satraukumam - šie divi soļi satur daudzus mazus apakšsoļus, kur viss ir ļoti saprotami attēlots.

Gatavs. Kopumā 79 soļi (apakšsoļus neieskaitot).

Detalizācija - Spārni ir, prepellers ir, kurstīgi flapi un izlaižamas priekšējās šasijas arī ir. Šķiet, ka neko daudz vairāk es kā pilnīgs aviācijas nepraša prasīt nemaz nevaru. Jāuzprasa viedoklis LatLUG kolēģim, Kristapam, viņš esot vairāk iekš aviācijas. Nac nācies redzēt sporta lidmašīnas tik tuvu. Krāsu salikums man šķiet gaumīgs. Vienīgi uz flapiem 2x3 dzelteno slīpo plākšņu vietā es droši vien būtu lietojas 1x3 un 1x3 dzelteņu flīžu kombināciju.

Sarežģītība - Nevarētu teikt, ka bija ļoti sarežģīts, bet pāris vietas bija tiešām interesantas un mazākam bērnam varētu nākties paprasīt pēc palīdzības. Pāris vietās instrukcijā var nepamanīt, kur jāpieliek norādītās sīkās detaļas.

Spēlējamība - Ja kustina aizmugurējo riteni uz priekšu un atpakaļu, tad caur centrālo daļu ejošais mehānisms griež propelleri. Pie tam, tikai vienā virzienā. Uz otru pusi propelleri pagriezt nevar, kas ir diezgan interesanti. Jāpiebilst, ka arī īstām lidmašīnām propelleri griežas tikai vienā virzienā, tā tas pat ir sava veida autentiskuma bonuss. Vēl pie spēlējamības jāpiemin iespēja pilota kabīnē ievietot divus LEGO cilvēciņus. Diemžēl, komplektā tādu nav. Citādi viss šķiet gana izturīgs un ap 10 gadus vecam bērnam piemērots. Man gan vairāk patika nevis kā griežas propelleris, bet gan kā tā braukājas pa galda virsmu. Pakaļējais ritenis grižas pa visiem 360 grādiem un visi riteņi ripo ļoti viegli. Līdz ar to ar lidmašīnu var veikts trakulīgas "dejas" pa jebkuru līdzenu virsmu.

Šīs detaļas paliek pāri saliekot lidmašīnu. Kā redzam - tās ir tikai ekstra detaļas, ar kurām pieredzējis LEGO licējs jau pērkot komplektu var rēķināties.

Alternatīvais modelis - helikopters

Galvenā modeļa izjaukšana gan prasīja apmēram 20 minūtes - tas tika paveikts kārtējās "Ugunsgrēka" sērijas laikā :) Kā ierasts, turpinām ar pēc sarežģītības nākamo alternatīvo modeli - helikopteri. Attēlā redzam pirmajos 15 soļos paveikto.

Pēc 32 soļiem pilota kabīne izskatās gandrīz pabeigta. Un atkal redzam, ka aizmugurējā daļa nav simetriska, kas liek nojaust, ka helikoptera propellera kustināšanai mūs sagaida kaut kas līdzīgs galvenā modeļa - lidmašīnas propellera kustināšanas mehānismam.

Vēl pēc 10 soļiem helikoptera centrālā daļa ir aizpildīta ar dažādiem zobratiem, kas, visticamāk, grozīs tā propelleri. Arī astes daļa ar pakaļējo riteni un propelleri ir salikta un pielikta. Hmm.. helikopteriem astē tak nav riteņu?!

Vēl 10 soļi... Jau gandrīz salikts. Izskatās, ka trūkst vien propelleris un priekšējie riteņi.

61 solis un helikopters ir gatavs. Pēc krāsām tas varētu būt kaut kāds jūras spēku helikopters. Tieši zem astes ir tāds neliels rokturītis, kuru kustinot tāpat kā lidmašīnas pakaļējo riteni (uz priekšu un atpakaļ) tiek griezts lielais propelleris. Droši vien svara iespaidā šeit šī īpašība izpaužas daudz labāk nekā lidmašīnai. Propelleris inerces vadīts griežas lielā ātrumā vēl krietnu brīdi. Kaut kur iekšā pārlecošie zobrati arī rada ļoti piemērotu skaņu.

Tas viss ir forši, taču pāris lietas man šeit traucē. Pirmkārt jau riteņu izvietojums - helikopteriem priekšā ir mazais ritenis un aizmugurē divi lielāki. Šeit ir otrādi. Tas viens. Otra lieta - astes augšējā daļa ir pārāk strauji norauta attiecībā pret korpusu, nav plūdlīnijas, kas šāda veida helikopteriem parasti ir. Tā kā detaļu pāri paliek ļoti daudz, pamēģināju šīs pāris lietas vērst par labu. Un jāteic - rezultāts mani apmierināja. Nepazaudēju arī vieglo braukāšanās un manevrēšanas spēju.

Ak jā, šādi tipa helikopteriem parasti ir arī mazi astes spārni, piebūvēju arī tos. Nu lūk.. it kā nelielas modifikācijas, bet helikoptera izskats jau ir daudz autentiskāks. Un pāri lapiek vēl ļoti daudz detaļu.

Detalizācija - šeit laikam jāsaka - pirms un pēc. Pirms - modelis izskatās pēc helikoptera, bet ir pārāk daudz lietu, kas nu nekādi neiedrās. Pēc - vismaz riteņu novietojums tagad ir pareizā vietā un astes daļā vēl papildus spārniņus pieliku. Tas ievērojami uzlabo kopējo izskatu. Arī stāja tagad ir horizontāla, nevis ieslīpa kā oriģinālam modelim. Diemžēl no kopējā vērtējuma trīs punktus par detalizāciju būs jānoņem.

Sarežģītība - nav sarežģīts. Propellera kustināšanas mehānisms ir gandrīz identisks lidmašīnas propellera kustināšanas mehānismam. Paša korpusa būvēšana ir diezgan elementāra. Kā augstāk redzams, daudz detaļu paliek pāri, kas būvēšanas procesu padara krietni īsāku.

Spēlējamība - piemīt trīs īpašības. (1) Pilota kabīne ir atverama un LEGO cilvēciņš tajā ievietojas brīvi. (2) Kustināms propellers. Šim modelim šī īpašība izpaužas daudz labāk kā lidmašīnai - droši vien propellera spārni lielāka smaguma dēļ, kas tiem piešķir lielāku inerci. (3) Viegla braukāšanās kā ar oriģinālo modeli, tā arī ar pārbūvēto. Korpuss ir pietiekami smags un riteņu pārvietošana un priekšpusi nekādā veidā nesamazina tā stabilitāti.

Alternatīvais modelis - divvietīga sporta laiva

Pēc 18 soļu cītīgas krāmēšanas ir aptuveni nojaušami kopējie laivas izmēri. Vairāk te šobrīd nekā nav. Iekšiene ir vienkārši aizpildīta ar visu, kas pagadās pa rokai (protams - sekojam instrukcijai).

Pēc 32 soļiem laiva tik turpina augt augstumā. Tās aizmugurējā daļā sāk iezīmēties tādas kā kabīnes aprises.

51. solis. Priekšgals izskatās pabeigts. Arī kabīnes ir ieguvušas vairāk detaļu.

Atkal 61 solis un alternatīvais modelis ir pabeigts. Jāteic, ka laiva man patīk labāk kā helikopters, pat pēc pārbūvēšanas. Ļoti patīk laivas sāku dizainiskais noformējums, kā arī tas, ka tās priekšgals ir platāks par aizmuguri. Ļoti vienkārša, bet tajā pašā laikā ļoti eleganta ir pati priekšas ģeometrija.

Detalizācija - domājams, ka diezgan augsta. Īpaši jāizceļ sānu krāsojums. Varbūt nedaudz prasītos uztaisīt slaidāku pāreju no platākā priekšgala uz šaurāko aizmugures daļu. Ar dažiem 1x1 "headlight" klučiem un 1x2 tehnikas kļučiem (ar diviem caurumiem) to ērti varētu paveikt, bet šajā kompletā "headlight" kluču nemaz nav, līdz ar to tāda pārbūvēšana būt krāpšanās.

Sarežģītība - Neesmu skaitījis, bet man liekas, ka šis modelis patērē vairāk detaļu nekā tā brālis - helikopters. Nevarētu teikt, ka helikoptera būvēšana būtu īpaši sarežģītāka par šo laivu. Helikopters varētu būt nedaudz sarežģītāks tikai un vienīgi dēļ tā, ka tam ir mehānismi ar zobratiem. Bet pirms tam ir likta lidmašīna, tad helikopterim tas mehānisms ir gandrīz identisks. Tāpēc šo laivu likt bija noteikti interesantāk, vismaz man. Tāpat šiet ir vairāk detaļu, kas netiek liktas "kaudzē", bet gan tiek piestiprinātas sāniski. Helikopterim tādu tik pat kā nebija.

Spēlējamība - Atverams priekšgals, atveramas kabīnes, iespēja tajās ievietot cilvēciņus (komplektā nav iekļauti). Pa gludu virsmu, tādu kā glancēts papīrs, diezgan labi slīd uz priekšu. Laivas apakšā ir 6 2x2 inversie diski, kas ievērojami samazina saskarsmes virsmu un uzlabo laivas slīdēšanu. Man vienīgi traucēja tas, ka izpūtēji visu laiku grozās uz augšu vai leju. Es domāju, ka laiva mierīgi bez tiem varētu arī iztikt.

Kopējais novērtējums:

Detalizācija:
Sarežģītība:
Spēlējamība:
Papildinājums kolecijai: