LEGO Architecture #21005 „Fallingwater” apskats

 

Produkta grupa: Architecture
Izlaiduma gads: 2009
Komplekta svars (g): 1244
Kastes izmēri (cm): 26 x 37x 6,8
Paredzētais vecums: 16+
Kopējais detaļu skaits: 811

Iepakojums

Visu šo modeli, sākot no iepakojuma līdz pat gala produktam, raksturo teiciens „less is more” (mazāk ir vairāk). Iepakojums arhitektūras sērijas modeļiem, un arī šim konkrētajam ir īpaši kvalitatīvs. Kastes izmērs ir perfekts - salīdzinoši lielam 811 detaļu modelim, kaste ir patīkami neliela un ļoti ērti atverama. Iepakojums uz citu LEGO sēriju fona izceļas ar tā konservatīvo melno vizuālo noformējumu. Kastes priekšpusē modeļa attēls (praktiski 1:1 izmērā ar reālo produktu, kas ļoti priecē) savukārt  kastes aizmugurē norādītais ēkas shematiskais stāvu izvietojums, īstās ēkas foto, arhitekta foto un logo, paraksts un neliels apraksts par viņu, kā arī daļa no īstās ēkas rasējuma. Īsāk sakot iepakojums ir tas, kas lielā mērā akcentē šīs sērijas modeļu ekskluzivitāti, kā arī to, ka šīs sērijas modeļi nav tendēti uz jaunāko LEGO būvētāju auditoriju (diemžēl, tas nozīmē arī šai LEGO sērijai tradicionālo paaugstināto cenu).

 

Kastes saturs

Viena no saprātīgu izmēru kastes priekšrocībām ir tā, ka to atverot tā praktiski ir līdz malām pilna ar detaļu maisiņiem, un nerodas pustukšas „čipšu pakas” sajūta. Šis noteikti ir tas patīkamais pilnas kastes gadījums, līdzīgi kā Tehnikas sērijas 41999 Exclusive Edition 4x4 Crawler gadījumā. Kastē ir 8 nenumurēti detaļu maisiņi (pamatā pilni ar mazām smilšu krāsas un caurspīdīgām detaļām), 2 pelēkas pamata plāksnes, instrukciju grāmatiņa un lapiņa ar ieteikumu LEGO mājas lapā aizpildīt produkta novērtējuma anketu (kas arī tika izdarīts – on-line anketa ir ļoti OK).  Instrukciju grāmatiņa tāpat kā iepakojums ir dizaina ziņā perfekti atstrādāta – un šajā gadījumā tā tiešām ir grāmatiņa. No tradicionāliem LEGO  instrukciju bukletiem tā atšķiras ar to, ka ir pilnībā melna + tās ievada daļā ir apraksts par oriģinālo ēku, tās tapšanas procesu, ir ievietoti vairāki ēkas un tās būvniecības procesa foto, savukārt grāmatiņas beigās ir apraksts no LEGO Arhitektūras dizainera (arī arhitekta) par konkrētā modeļa dizaina tapšanas procesu. Kā īpašs bonuss, būves laikā ik pēc kāda posma, lapas apakšā tiek ielikts īss F.Lloyd citāts par arhitektūru. Grāmatiņa ir izglītojoša un iedvesmojoša – tiešām gribās apmeklēt īsto ēku. Pašas instrukcijas ir viegli saprotamas un skaidras, bez kļūdām. Tomēr ir viens būtisks mīnuss – grāmatiņa ir nevis iesieta spirālē, vai sakniedēta, bet gan salīmēta, un divas lapas no grāmatas vidus vienkārši atlīmējās un izkrita ārā. Šādas vispārējās kvalitātes produktam kas tāds gan nav īpaši piedodams, un es ceru, ka citos, jaunāku gadu arhitektūras sērijas komplektos tas ir izlabots!

 

   

   

Modelis - detaļas un būvniecības process

Lai gan te ir veselas 811 detaļas, būve nav vienkārša  un ir ilga (prasīja man aptuveni 3-4 h), tomēr sarežģītības un būvniecības procesa komplicētības ziņā šis modelis protams nav ne tuvu salīdzināms ar lielajiem, motorizējamiem, Tehnikas sērijas modeļiem. Būves principi un detaļas ir pilnīgi savādākas, taču tas nenozīmē, ka ēkas modeli salikt ir ātri, garlaicīgi vai neinteresanti. Nebūt nē – tā vienkārši ir pilnīgi citādāka veida būves pieredze, līdzīgi kā braucot ar riteni vai mašīnu – savādāk, taču ne sliktāk.

 Lielā mērā interesantumu būves procesam piedod tas, ka praktiski 70% visu detaļu ir ļoti mazas, kā arī tas, ka būve notiek tādos kā slāņos – no apakšas uz augšu, pamazām veidojot ēkas un ūdenskrituma reljefu. Mīnuss gan ir ierobežotā detaļu krāsu variācija – brīžiem prasītos lielāka krāsu dažādība, līdzīgi kā īstajai ēkai. Praktiski visa būve notiek vai nu ar smilšu krāsas, caurspīdīgām, pelēkām vai  tumši zaļām detaļām. No otras puses – ja ir vajadzība pēc liela skaita šo krāsu detaļu (it sevišķi pēc caurspīdīgajām plāksnītēm), šis komplekts ir vesela zelta raktuve. Detaļu ziņā nekā īpaši unikāla nav, taču man ļoti patīk tas, ka komplektā ir liels skaits caurspīdīgo detaļu, kā arī gludo plāksnīšu, kas piedod modelim ļoti tīru un kvalitatīvu izskatu. Īpašais bonusiņš – printēta plāksne ar ēkas „Fallingwater” nosaukumu. Detaļu ziņā šī modeļa liela vērtība ir tas, ka ir tiešām ļoti daudz mazo detaļu (1 un 2 studs garas plāksnītes).

Pats būves process ir ļoti secīgi saplānots. Būves procesu var iedalīt nosacīti 3 daļās:

  1. Pamata reljefa, zaļās zonas un ūdenskrituma būve

 

  1. Ēkas pamata struktūras būve

   

  1. Ēkas centrālās daļas pirmā, otrā un trešā stāva būve

   

Visvairāk detaļu prasa reljefa un ūdenskrituma būve, taču visinteresantākā ir tieši ēkas centrālo stāvu būve, kur detaļu skaits ir mazāks, taču ir ļoti interesanta ģeometrija, caurspīdīgo un gludo plāksnīšu izmantošana, lai panāktu balkonu un logu efektu. Ļoti uzteicami ir tas, cik ļoti smalki produkta dizaineris ir piegājis pat vismazākajām detaļām un ģeometriskiem risinājumiem. Ūdenskrituma imitācija ir ļoti izdevusies, tomēr zaļā zona un koki prasās pēc kaut kā vairāk. Kociņi ir ļoti stilizēti novienkāršoti uz klucīšiem, tā vietā lai izmantotu kādas organiskākas detaļas. Es protams saprotu dizainera domu ieturēt vienotu minimālisma stilu, taču, manuprāt, kociņus varēja tomēr izveidot organiskākus un interesantākus. Kā jau minēju, reljefā prasītos nedaudz plašāka krāsu gamma, jo šeit zeme pārāk saplūst ar ēku, taču tas ir diezgan neliels mīnuss. Pati ēka ir ļoti laba. It sevišķi pārsteidz tas, ka dizaineris ir centies pat atveidot ēkas vairākslāņu faktūru, kas tuvumā ir redzams. Īpaši patīkami ir tas, ka pati ēka netiek piestiprināta reljefa bāzei – tā ir ieliekama un viegli izņemama, vai nu kopumā vai atsevišķi pa stāviem, jo tie visi kā moduļi balstās viens uz otra gludajām detaļām – ļoti interesants un negaidīts risinājums. Būtībā var katru atsevišķo stāvu izņemt un apskatīties iekšpusi (kuros  gan nekā nav ēkas mazā mēroga dēļ). Šī funkcionalitāte ir ļoti, ļoti forša – tā ļauj ar gatavu modeli darboties un pamatīgāk aplūkot tā unikālo ģeometriju un interesantos būves stāvu dizaina risinājumus.

 

 

Izmēru salīdzinājums ar citiem modeļiem ( #41999 un #9390)

Kopējais novērtējums

Gala produkts kā jau minēju sākumā ir ļoti skaists īstas ēkas modelis, kas ļoti labi iederas jebkurā mēroga modeļu kolekcijā vai kā aksesuārs uz biroja galda. Modelis ir ļoti kompakts, un salikts izskatās daudz vienkāršāks un ar mazāku detaļu skaitu nekā tas patiesībā ir. Ēkai ir unikāls dizains un ģeometrija – tā ir kā 3 dimensiju puzle, kas to padara ļoti interesantu.  Kopumā esmu apmierināts ar šo modeli – gan gala produkts, gan iepakojums ir ļoti kvalitatīvi.

Lielākais mīnuss protams šīs sērijas modeļiem ir cena. Ja ir iespēja šādu, lielāku arhitektūras modeli dabūt par patīkamu atlaidi, noteikti ir vērts! Ja nē, tad labāk pārdomāt citas alternatīvas. Tomēr, kā „saldais ēdiens” šāds 800+ detaļu arhitektūras modelis ir ļoti labs, tas var būt arī ļoti laba ekskluzīva dāvana ne-LEGO faniem. Jebkurā gadījumā pēc Fallingwater salikšanas man ir interese par vēl 2-3 lielāku arhitektūras modeļu iegādi nākotnē. Modelis noteikti nav labākais ko iegādāties mazākiem bērniem, jo spēlēties ar to īsti nevar, taču jebkuram pieaugušajam LEGO entuziastam šis noteikti ir must-have!

 

Detalizācija 8
Detaļu unikalitāte un dažādība 8
Vizuālais izskats 9
Papildinājums kolekcijai 10
Sarežģītība 8
Iepakojums 10
Funkcionalitāte N/A
Spēlējamība N/A

 

Papildus informācija

 

Produkta apskats Brickset: http://www.brickset.com/detail/?Set=21005-1

 

Rebrickable: http://rebrickable.com/sets/21005-1/fallingwater-architecture-2009

 

Video par  "Fallingwater" īsto ēku Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=HuZ0x5Qkgzg